Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Národní dimenze Průřezové (horizontální) priority Horizontální priorita Digitální agenda

Horizontální priorita Digitální agenda

HP Digiagenda

V souladu s dokumentem Digitální Česko (respektive jeho částí Digitální ekonomika a společnost) lze konstatovat, že je digitální transformace pro Česko šancí  k vnitřní modernizaci, přechodu na vzdělanostní ekonomiku a vznik domácích inovativních podniků s vysokou přidanou hodnotou. Proto je součástí

Pro tuto klíčovou oblast změn byly stanoveny následující cíle:

Strategický cíl: D. Zvýšení využití nových technologií a digitalizace.

Tento cíl by měl vést u podniků k investicím do technologií, robotizace a automatizace a zavedení principů Průmyslu 4.0. Dále také k rozvoji systematické podpory malých a středních podniků v této oblasti, a to včetně potřebné infrastruktury a služeb, podpoře budování a rozvoje Center pro digitální inovace (Digitálních inovačních hubů) a investic komplementárních s evropským programem Digital Europe. Dále by tento cíl měl vést ke vzniku endogenních firem využívajících nové technologie pro vznik nových produktů a služeb.

Tento strategický cíl je monitorován pomocí těchto indikátorů.

Specifické cíle:

D 1 Podpora digitalizace a využití nových technologií v podnikání

Vzhledem k dosud nedostatečným investicím do nových technologií je tento specifický cíl zaměřen právě na podporu rozvoje digitalizace (včetně investic do technologií, využívání vysokorychlostního internetu apod.), podporu robotizace a automatizace, schopnost reakce na nové technologické trendy a zavádění principů průmyslu 4.0 (nejen v průmyslu, ale i v dalších odvětvích a sektorech – například v energetice, dopravě, stavebnictví, zemědělství apod.). V této souvislosti je nutné se zaměřit také na rozvoj podpory integrace a zavádění digitálních technologií v malých a středních podnicích, včetně související infrastruktury a služeb. Současně bude snahou také využít možnosti podpory inovační a digitální infrastruktury (například Digitálních inovačních hubů – dále též DIH) z evropských i národních zdrojů. Vzhledem k dosavadní spíše roztříštěné podpoře MSP v digitální oblasti ze strany státu je cílem tuto podporu systematizovat.

D 2 Podpora digitalizace a využití nových technologií ve veřejné sféře

Tento specifický cíl je zaměřen na podporu rozvoje elektronizace veřejné správy a veřejného prostoru, s cílem zvýšit jak nabídku služeb eGovernmentu ze strany veřejných institucí, tak poptávku občanů po těchto službách. Budou podporovány aktivity obecně zvyšující poptávku po inovativních řešeních a řešeních založených na digitálních technologiích a umělé inteligenci, jako je například koncept Smart Cities, open data apod. Nutným předpokladem pro zvýšení poptávky i nabídky digitálních řešení je také zvýšení pokrytí a dostupnosti vysokorychlostního internetu a rozvoj oblastí souvisejících s kybernetickou bezpečností. Klíčové také bude zjednodušit a modernizovat procesy veřejné správy (tj. neelektronizovat stávající postupy, ale zároveň je upravit a zjednodušit, případně společně s relevantní legislativou). Pro realizaci aktivit je též zásadní podpora personálního zajištění odborníků na digitalizaci. Důležitým aspektem je též digitalizace v sektoru energetiky.

Sdílejte na sociálních sítích