Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Národní dimenze Průřezové (horizontální) priority Horizontální priorita Výzkum a inovace pro podnikání

Horizontální priorita Výzkum a inovace pro podnikání

HP VaV pro podnikání

Průřezovým problémem české ekonomiky je fakt, že se stávající model hospodářské konkurenceschopnosti založené na nákladovém diferenciálu oproti vyspělým ekonomikám již vyčerpal.

Hrozí riziko přesunu výroby do zahraničí i rostoucí konkurence například východoasijských zemí v průmyslových odvětvích založených nejen na levné pracovní síle, ale i na znalostně a technologicky náročných aktivitách. Proto je nutná reakce ze strany státu v rámci jeho inovační politiky. Proto byly stanoveny tyto cíle:

Strategický cíl: A. Zvýšení inovační výkonnosti firem

Záměrem tohoto strategického cíle je zvýšit u podniků jejich přidanou hodnotu a produktivitu práce, změnit jejich zaměření na inovace vyšších řádů, zlepšit jejich postavení v rámci nadnárodních koncernů a globálních dodavatelských řetězců a podpořit využití nových příležitostí a tím i vznik a rozvoj nových firem. Zároveň by mělo dojít k posílení endogenního podnikatelského sektoru.

Tento strategický cíl je monitorován pomocí těchto indikátorů.

Specifické cíle:

A 1 Posilování inovační výkonnosti stávajících firem a reakce na průmyslovou transformaci, technologické a společenské změny

Tento cíl je zaměřen na podporu rozvoje již existujících podniků, a to ve smyslu zvyšování jejich inovační výkonnosti, zvyšování investic do aktivit výzkumu, vývoje a inovací a zaměření na zvyšování přidané hodnoty. Smyslem je zejména podporovat podniky v rozvoji nevýrobních aktivit hodnotového řetězce, podporovat zlepšení jejich postavení v rámci globálních dodavatelských řetězců a v případě podniků pod zahraniční kontrolou i v rámci jejich nadnárodních koncernů.

A 2 Vznik a růst nových firem a využití nových příležitostí

Tento cíl je zaměřen na zajištění vhodných podmínek pro vznik a rozvoj (nejen) technologických firem v oblastech s vysokým růstovým potenciálem, vyšší přidanou hodnotou a také reagujících na nové příležitosti související s aktuálními technologickými a společenskými trendy. Zahájení podnikání zejména v technologických oborech je často investičně náročnější a rizikovější a zakladatelé těchto firem k realizaci podnikatelského záměru potřebují různorodé specifické služby a podmínky. Ty se různými způsoby snaží vytvořit prakticky všechny rozvinuté země ve světě.

A 3 Zlepšení fungování inovačních ekosystémů na národní i regionální úrovni

Podmínkou pro zvyšování přidané hodnoty stávajících firem a jejich reakce na technologické trendy a také vzniku nových firem a využívání nových příležitostí (tj. prvních dvou specifických cílů) je zlepšení fungování národního i regionálních inovačních ekosystémů. Pro úspěšný rozvoj malých a středních firem je nutný rozvoj podpůrných služeb včetně specifického poradenství formou koučinku a mentoringu a včetně podpory potřebné infrastruktury a služeb umožňující například testování výsledků výzkumu a vývoje. Rozvíjet je nezbytné také spolupráci jak mezi podniky navzájem, tak i mezi podnikovou a výzkumnou (akademickou) sférou a podporovat transfer technologií a výsledků výzkumu a vývoje do praxe.

Sdílejte na sociálních sítích