Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Ministr Ivan Bartoš považuje digitální dovednosti za prioritu digitální transformace

Ministr Ivan Bartoš považuje digitální dovednosti za prioritu digitální transformace

AllDigital
30. 9. 2022

Ve dnech 28.-30. září 2022 se v Praze uskutečnil summit celoevropské sítě ALL DIGITAL, jejímž posláním je zlepšit digitální dovednosti v Evropě. Na summitu vystoupil jako hlavní řečník místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Konstatoval, že bez digitálních dovedností nejsme schopni digitální transformaci provést. Zatímco počítače, roboty i programy si můžeme koupit, naučit všechny uživatele tyto technologie využívat a těžit výhody z jejich účinků je mnohem náročnější úkol. Heslo letošního summitu „Shaping DIGITAL transformation with and for ALL“ plně vystihuje šíři tohoto zadání. Je třeba se zaměřit na digitální vzdělávání žáků, studentů i učitelů ve školách, ale i celoživotní vzdělávání širokých vrstev lidí, od zaměstnanců v podnicích ohrožených ztrátou zaměstnání v důsledku robotizace až po zkušené odborníky, kteří nemohou ustrnout na úrovni dosud nabytých vědomostí.

Z titulu funkce místopředsedy vlády pro digitalizaci se zasadil o vznik Meziresortní skupiny pro digitální vzdělávání, která se pravidelně schází a věnuje se aktuálním otázkám v ČR. Reaguje tak na Digitální dekádu EU, která byla vyhlášena v r. 2021. Jednání této meziresortní skupiny vedené národním koordinátorem pro digitální vzdělávání Martinem Úlovcem se pravidelně účastní i zástupce Národního RIS3 týmu, protože téma úzce souvisí s horizontální prioritou Lidé a chytré dovednosti.  

DigitalSummit 2022

Celoevropská síť ALL DIGITAL zastřešuje přes 70 členských organizací z 25 zemí. (ČR je zastoupena jedinou organizací EPMA). Od r. 2010 podpořila více než 50 projektů financovaných ze zdrojů EU. Bylo vytvořeno 25 000 center digitálních kompetencí, což jsou fyzická nebo virtuální vzdělávací centra, kde mohou lidí získat přístup k patřičným technologiím a získat digitální dovednosti ve vztahu k jejich roli v digitální transformaci. Kromě EU fondů mohou být projekty podpořeny například i z Norských fondů, příkladem je projekt Women4IT, který reaguje na problém nedostatečného zastoupení žen v ICT sektoru. Toto aktuální téma řešila mimochodem na svém posledním jednání v září 2022 i Meziresortní skupina pro digitální vzdělávání, protože indikátor zastoupení žen v ICT je pod průměrem EU, což sráží pozici ČR v indexu DESI na nelichotivé 19. místo. Přitom v ČR existuje mnoho organizací (zejména neziskových věnujících se neformálnímu vzdělávání, např. Czechitas nebo Reactgirls), které se zaměřují na rozvoj digitálních dovedností u žen. Je velká škoda, že se tyto organizace také nezapojily do sítě ALL DIGITAL, protože by se jim otevřely nové možnosti výměny zkušeností a sdílení znalostí s podobně zaměřenými organizacemi v jiných státech. Síť ALL DIGITAL je však otevřená pro další členy, proto mají české organizace stále možnost se do jejích aktivit zapojit.

Women4IT

Sdílejte na sociálních sítích