Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Financování Operační programy spolufinancované z fondů EU a národní programy podpory Podpora RIS3 strategie z operačních programů spolufinancovaných ze zdrojů EU

Podpora RIS3 strategie z operačních programů spolufinancovaných ze zdrojů EU

Operační programy jsou implementovány v ČR formou výzev k předkládání žádostí o podporu, které vyhlašuje řídicí orgán.

Informace o výzvách na podporu výzkumu a inovaci platných k 1.9.2022 najdete zde

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK)

Řídícím orgánem je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Administraci programu zajišťuje Agentura pro podnikání a inovace (API). 

OP TAK byl schválen vládou ČR, 29.6.2022 byl schválen Evropskou komisí. Podpora bude poskytována méně rozvinutým regionům a tzv. přechodovým regionům.

Hlavním cílem OP TAK je zvýšit přidanou hodnotu a produktivitu zejména malých a středních podniků a také rozvoj nových inovativních firem či usnadnění přechodu k udržitelné a digitální ekonomice. Program se zaměřuje na posilování výkonnosti podniků ve výzkumu, vývoji a inovacích, rozvoj podnikání a digitální infrastruktury i posun k nízkouhlíkovému hospodářství či efektivnější nakládání se zdroji,

Program je rozdělen do 6 priorit:

  • Priorita 1: Posilování výkonnosti podniků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a jejich digitální transformace
  • Priorita 2: Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti MSP
  • Priorita 3: Rozvoj digitální infrastruktury
  • Priorita 4: Posun k nízkouhlíkovému hospodářství
  • Priorita 5: Efektivnější nakládání se zdroji
  • Priorita 6: Technická pomoc

Intervence k naplňování cílů RIS3 budou poskytovány z Priority 1, 2 a 3 a celkově je na ně z fondů EU vyčleněno 38,48 mld Kč.

Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK)

Řídícím orgánem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které program také administruje.

OP JAK byl schválen vládou ČR a 9. června 2022 byl schválen Evropskou komisí. Podpora bude poskytována příjemcům v méně rozvinutých regionech a tzv. přechodových regionech, v některých oblastech i příjemcům ve více rozvinutém regionu – Hl. městě Praze.

Hlavním cílem OP JAK pro programové období 2021-2027 je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce. Struktura reflektuje prioritní témata spolufinancovaná z fondů EU a dělí se na 4 priority:

  • Priorita 1: Výzkum a vývoj
  • Priorita 2: Vzdělávání
  • Priorita 3 a 4: Technická pomoc

Intervence k naplňování cílů RIS3 budou poskytovány především z Priority 1, v níž je pro tento účel vyčleněno z fondů EU 43 mld. Kč. Případné intervence z Priority 2 se částečně týkají horizontální priority Lidé a chytré dovednosti.

Integrovaný regionální operační program (IROP 2021 - 2027)

Řídícím orgánem je Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), administraci programu zajišťuje Centrum pro regionální rozvoj ČR (CRR)

IROP byl schválen vládou ČR, na počátku července byl schválen Evropskou komisí. Podpora bude poskytována příjemcům v méně rozvinutých regionech a tzv. přechodových regionech.

Hlavním cílem intervencí je posílení regionální konkurenceschopnosti a kvality života obyvatel se zřetelem na vyvážený rozvoj území a se zohledněním různorodosti potřeb

IROP bude podporovat 7 základních oblastí:

  • Priorita 1 – Zlepšení výkonu veřejné správy
  • Priorita 2 – Zelená infrastruktura měst a obcí a ochrana obyvatelstva
  • Priorita 3 – Rozvoj dopravní infrastruktury
  • Priorita 4 – Zlepšení kvality a dostupnosti sociálních a zdravotních služeb, vzdělávací infrastruktury a rozvoj kulturního dědictví
  • Priorita 5 – Komunitně vedený místní rozvoj
  • Priorita 6 – Rozvoj městské mobility
  • Priorita 7 – Technická pomoc

IROP bude financovat celou řadu aktivit, z nichž na RIS3 je napojena především priorita 1 – Zlepšení výkonu veřejné správy, protože právě v této oblasti bude poskytována podpora na kybernetickou bezpečnost a zajišťování nových digitálních služeb státu pro občany (eGovernment). Pro tento účel je z fondů EU vyčleněno 13 mld. Kč.

Operační program Spravedlivá transformace (OP ST 2021 - 2027)

Řídícím orgánem je Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Operační program Spravedlivá transformace je v období 2021–2027 zcela novým programem zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech (tzv. uhelných regionech). V České republice se to týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům a lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace, která je zaměřena na dosažení cílů Unie v oblasti energetiky a klimatu pro rok 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství Unie do roku 2050.

OP ST bude podporovat škálu témat, mimo jiné výzkum, inovace a digitalizaci, které mají souvislost s RIS3 strategií.

Informační leták k programu je k dispozici zde.

Sdílejte na sociálních sítích