Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Krajská dimenze Inovační projekty z krajů

Inovační projekty z krajů

V rámci schválených krajských příloh Národní RIS3 strategie jsou stanoveny základní krajské priority a obory s vysokým inovační potenciálem. Podpora těchto oblastí v krajích má mnoho podob od přípravy a realizace velkých strategických projektů klíčových partnerů po vyhledávání startupů a inovačních nápadů v klíčových oborech.

Příklady podpořených projektů a nápadů z jednotlivých krajů představujeme níže.

Kraj Jihočeský

Název produktu: Robotický 3D tisk betonu

Video: https://youtu.be/STPQJ5XGx_c

 

 

 

 

Scoolpt s.r.o. – sochařsko architektonický ateliér se specializuje na 3D tisk betonu. Tým společnosti vedený sochařem Michalem Trpákem se vydal na kreativní cestu inspirovanou organickými tvary a buněčnou strukturou, od umění a soch ke stavění domů a konstrukcí. Od jednoho robota k platformě, která umožní architektům a stavebním firmám realizovat sny jejich zákazníků, nás, lidí. Udržitelně, efektivně a rychle.

Od svého založení pracuje Scoolpt na výzkumu a vývoji robotického 3D tisku betonu a jeho postupném uvádění do praxe. Nabízí řešení pro architekturu, veřejný prostor, interiéry, testuje a uvádí v praxi také 3D tisk z dalších materiálů (příměsi betonu, plast, keramika, recyklované složky, papírové směsi a další). Spolupracuje s ČVUT v Praze, VŠTE v Českých Budějovicích, VŠP Jihlava a Západočeskou univerzitou v Plzni, je součástí konsorcia členů národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk.

Na rozvoj aktivit byla firmě Scoolpt s.r.o. poskytnuta podpora prostřednictvím Jihočeského podnikatelského voucheru.

 

Obsah obrázku exteriér, noc, městoPopis byl vytvořen automaticky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název produktu: Systém měření kvality mléka

Video: https://youtu.be/GqPpy0mIVrA

        

 

 

 

 

 

Společnost HERBAVITA CZ společně se svými partnery (HERBAVITA BV, Jihočeská univerzita – Fakulta zemědělská a technologická) vyvíjí a produkuje vlastní doplňková krmiva pro hospodářská zvířata. Zabývá především podporou zdraví a imunity zvířat vedoucí ke zvýšení produkce mléka. Zakládá si na dlouhodobé úzké spolupráci se zootechniky a veterináři zemědělských podniků. Produkty společnosti jsou založeny na účinnosti bylinných směsí, esenciálních olejů, organických kyselin a vitamínů podporujících přirozený imunitní systém zvířete.

Produkty jsou vyvíjeny interně, vyráběny v laboratorním měřítku a testovány. Strategií firmy je také vyvíjet a poskytovat vlastní technologická řešení podporující trendy Zemědělství 4.0 a přinášející další přidanou hodnotu v podobě automatizace a rychlých a přesných dat pro zootechniky zemědělských podniků.

S podporou prostřednictvím Jihočeského podnikatelského voucheru byla Fakultou zemědělskou a technologickou JU vyvinuta metodika přesného a rychlého měření počtu somatických buněk přímo na farmách. Společnost tak mohla rozšířit portfolio svých produktů o novou službu zemědělcům.

Obsah obrázku osoba, kráva, exteriér, savci

Popis byl vytvořen automaticky

Kraj Jihomoravský

Název produktu: Vývoj nových softwarových nástrojů a lab-on-chip technologií

Video:https://youtu.be/BL9ssPl7H-w

Vývoj nových softwarových nástrojů a lab-on-chip technologií jsou využívány k biokatalýze, biodegradaci, biosensingu či pěstování a diferenciaci buněk. Tomuto výzkumu se věnuje spin-off společnost Enantis s.r.o., která vznikla z práce mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), jako nedílná součást Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Jde o unikátní výzkumnou instituce s cílem testovat a převádět klinické poznatky do základního výzkumu a základní výzkum do klinické praxe.

Enantis je inovativní biotechnologická společnost zaměřená na proteinové a metabolické inženýrství pro biomedicínu nabízející komplexní řešení – od návrhu proteinu pomocí vlastního softwaru až po dodání konečného produktu. Výzkumné a vývojové aktivity jsou zaměřené především na rodinu fibroblastových růstových faktorů (FGF) s cílem zlepšit jejich stabilitu, aby mohly být využity jako terapeutická a kosmetická činidla, případně činidla pro kultury kmenových buněk. Tři patentované hyperstabilní molekuly jsou distribuovány celosvětově na trhy biologických věd a kultivovaného masa. V preklinické fázi testování je další molekula, využitelná jako terapeutické řešení obtížně se hojících ran. Enantis je certifikován ISO 9001:2016.