Přejít k hlavnímu obsahu

Témata společenských, humanitních a uměleckých věd

Výzkum v oblasti společenských, humanitních a uměleckých věd (SHUV) může ve spojení s přírodními, lékařskými a technickými vědami přinést další impulsy pro inovace a dodat jim novou dimenzi. V období velkých společenských změn a výzev hrají v zavádění inovací zásadní roli měkké faktory, které dávají technickým a technologickým inovacím zásadní sociální dimenzi sociální. Technologický pokrok je vždy spojen s přímými dopady na člověka, společnost, bezpečnost či kulturu a naopak – kulturní a společenské procesy vytvářejí prostor pro technický pokrok (nebo stagnaci). S rozvojem nových technologií se vynořují nové otázky, zejména ve smyslu etických, psychických, kognitivních, sociálních, právních, ekonomických, bezpečnostních i estetických dopadů a aspektů. Vývoj nových technologií je primárně motivován snahou o zlepšení životních podmínek obyvatel, současně může nést i mnohá rizika a mít i negativní dopad na člověka, skupinu, komunitu či společnost. Proto je žádoucí a nezbytné více propojovat obory společenských a humanitních věd s vědami přírodními, technickými a lékařskými, aby mohla být případná rizika včas identifikována. Nejde však pouze o rizika, ale i o příležitosti a nové výzvy, které právě tato interdisciplinarita přináší pro domény specializace. Multioborovost je předpokladem pro to, aby výzkum a inovace přinášely žádoucí efekty, přispívaly k vyšší konkurenceschopnosti, nebyly spojeny s negativními dopady a zlepšovaly život lidí.

SHUV úvod

Výzkumná témata SHUV v RIS3 jsou rozdělena do čtyř rámcových skupin:

 

Skupina SHUV Výzkum vztahů mezi společností, technologiemi a inovacemi

SHUV Současné

Výzkum zaměřený na vliv sociokulturního prostředí na technologický rozvoj a inovace a výzkum důsledků aplikace existujících technologií. Bude se věnovat dalšímu rozvoji existujících výzkumných témat, která již byla v tuzemsku v minulosti uchopena a nyní je žádoucí jejich hlubší rozpracování. Očekává se také předložení inovativních aplikací již existujících řešení. Typově se jedná např. o řešení dopadů klimatické změny, globalizace a jiných změn, které se projevují či mohou projevovat ve vztahu k člověku (jeho psychice, chování, vnímání aj.) a společnosti (vzdělávací politika, sociální systém, trh práce, management, administrativa, veřejná správa aj.) v podmínkách České republiky.

Příklady výzkumných témat:

Vliv existujících diskurzů a postojů na přijímání nových technologií různými sociálními skupinami ♦ vliv digitalizace na psychiku člověka a rozhodování  ♦ vliv automatizace na trh práce ♦ vliv technologií na nárůst nerovností mezi lidmi, společenskými skupinami a regiony ♦ vliv technologií na proměny komunikace a médií ♦ souvislosti mezi digitalizací a pojetím moci ♦ postupný rozvoj automatizace v různých oblastech aj.

 

Skupina SHUV Řešení společenských výzev 21. stolení spojených s nově se rozvíjejícími technologiemi

SHUV Budoucí

Výzkum zaměřený na zcela nová výzkumná témata vykazující vysokou míru novosti a rizikovosti. Jedná se především o aplikovaný výzkum globálních trendů, výzkumné uchopení socioekonomických příležitostí vyplývajících z těchto trendů, příp. vyplývajících z experimentálního nasazení vybraných technologií. Souvisejícími otázkami jsou eliminace rizik, potenciálních hrozeb, celospolečenských problémů spojených s výzvami 21. století, kterým naše společnost čelí nebo bude čelit a které budou pravděpodobně v průběhu programovacího období nabývat na významu. Klade důraz na nově se rozvíjející a objevující se technologie, jejichž vývoj dosud není z velké části realizován a jejichž budoucí aplikace mohou být radikálně nové.

 

Skupina SHUV Podmínky / bariéry aplikace inovativních technologií a postupů

SHUV Systém

Výzkum zaměřený na regulatorní, institucionální a politický rámec systémového i individuálního uchopení nových přístupů s predikovatelnými důsledky např. v oblasti práva, veřejné správy a veřejných politik. Dále výzkum zaměřený na bariéry přijetí inovativních řešení, procesů a postupů napříč aplikačními odvětvími, a to na úrovni jednotlivce, komunity nebo společnosti. Výzkum týkající se digitální propasti, digitálního vyloučení a mechanismů, které mu mají zabránit; vliv otevřenosti (open-access) u vědy, vzdělávání a vývoje na ekonomický rozvoj státu; problémů dvojího užití (dual use) a potenciálního zneužití technologických inovací v neprospěch člověka i společnosti.

 

Skupina SHUV Bezpečnostní výzkum

SHUV Bezpečnost

Výzkum zaměřený na eliminaci potenciálních bezpečnostních hrozeb způsobených novými technologiemi a přístupy, na efektivní odstraňování důsledků existujících hrozeb a výzkum v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Sdílejte na sociálních sítích