Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Slovník pojmů K - Slovník pojmů

K - Slovník pojmů

Pojem

Vysvětlení

karta krajské RIS3 strategie

Strukturovaný výtah základních údajů schválené krajské RIS3 strategie, popisující priority jednotlivých krajů. Tvoří Přílohu 2 – krajské karty.

KETs / Key Eneabling Technologies / Klíčové umožňující technologie

Technologie náročné na znalosti, které jsou spojeny s vysokou intenzitou výzkumu a vývoje, rychlými inovačními cykly, vysokými kapitálovými výdaji a vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Umožňují inovace procesů, zboží a služeb v celém hospodářství a mají systémový význam. Jsou multidisciplinární a zasahují do mnoha technologických oblastí s tendencí ke konvergenci a integraci. Evropská unie prioritně podporuje výzkumné a inovační aktivity v následujících 6 oblastech KETs:

Tyto oblasti jsou široce definované a pokrývají celé spektrum konkrétních technologií průřezového charakteru s uplatněním v celé řadě ekonomických aktivit.

klastr

Soubor vzájemně propojených společností (podnikatelů) a přidružených institucí a organizací (instituce terciárního vzdělávání – vysoké školy, vyšší odborné školy), které mají vztah k určitému oboru/tématu a jejichž vazby mají potenciál k upevnění a zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Koncept klastru je založen na síťové spolupráci firem se sdílením a výměnou znalostí. Klastry jsou jedním s důležitých nástrojů regionálního rozvoje, protože umožňují šíření myšlenek a inovací mezi regiony. Představují základ pro realizaci RIS3 strategie, která se týká podpory inteligentní specializace jednotlivých regionů. Klastry jsou také důležitou součástí Národních inovačních platforem, kde se podílejí na identifikaci zejména strategických témat NRIS3.

klimatická neutralita

Dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry do takzvaných propadů – čisté nulové emise uhlíku.

Podpora a důraz na klimatickou neutralitu je propsán do dokumentu NRIS3, kde se téma klimatické neutrality odráží především v KETs a ve strategických tématech v Příloze č. 1 Karty tematických oblastí. Jedná se rovněž o jeden z dílčích cílů RIS3 Mise „Zefektivnění materiálové, energetické a emisní náročnosti ekonomiky“.

klíčové oblasti změn

Intervence, které mají pomoci dosáhnout uvedené dlouhodobé strategické vize. V tomto smyslu jsou klíčové oblasti změn ve spojení s doménami výzkumné a inovační specializace operacionalizací vize, tj. popisují způsoby a cesty, jak vizi naplnit. Klíčové oblasti změn pomáhají dosáhnout významných posunů ve znalostní náročnosti ekonomiky v souladu s usnadněním rozvoje vybraných domén specializace a jejich profilování. Klíčové oblasti změn odpovídají horizontálním prioritám Národní RIS3 strategie, které se promítají do horizontálních strategických a specifických cílů Národní RIS3 strategie.

kohezní politika

Jedna ze zásadních politik EU zaměřená na hospodářskou, sociální a územní soudržnost. Jejím cílem je snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje různých regionů, snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů a posilování hospodářské, sociální a územní soudržnosti za účelem harmonického vývoje Evropské unie. Viz též „Politika soudržnosti“.

komercializace výsledků výzkumu

Obecně uplatnění výsledků v praxi výměnou za finanční nebo jinou kompenzaci. V oblasti VaVaI se jedná o potřebný přínos veřejného výzkumu a vývoje konkrétních poznatků (know-how, technologií) do praxe, a to včetně komerčního využití.

komplementarita

Obecně dvojice postojů, pohledů nebo pojmů, které se navzájem podmiňují a doplňují, ale zároveň též vylučují.

Ve smyslu RIS3 strategie se jedná o zakotvení RIS3 do strategického rámce tvořeného strategiemi, které jsou k Národní RIS3 nadřazené anebo mají s Národní RIS3 komplementární či synergickou vazbu (např. k Národní politice VaVaI 2021+).

koncepční rámec strategií

Materiál/dokument, který obsahuje soubor opatření na určité období směřujících k dosažení strategických cílů v definované konkrétní oblasti a zároveň maximálně a efektivně využívá prostředky ze státního rozpočtu, EU fondů v daném programovém období i dalších zdrojů. Příkladem je Národní RIS3 strategie.

kontextové indikátory

Ukazatele/charakteristiky zabezpečující kvantifikovanou informaci o sledované entitě a mohou identifikovat potřeby v určitém čase. Charakterizují prostředí, ve kterém se bude sledovaná entita realizovat. Jedná se o kvantifikovaný nástroj pro monitoring a pro analýzy ex-ante, průběžné a ex-post.

V rámci Národní RIS3 strategie jsou kontextové indikátory využívány zejména pro monitoring a vyhodnocování naplňování jejich strategických cílů. Spolu s projektovými indikátory výsledků a výstupů tvoří ucelenou indikátorovou soustavu Národní RIS3 strategie.

krajská doména specializace

Oblast, která v rámci kraje odráží, rozvíjí a podporuje místní specifické podmínky hospodářství, rozvoje VaVaI a podnikatelských příležitostí. Významná část VaVaI témat se překrývá s tématy identifikovanými na národní úrovni a stala se předmětem EDP realizovaného prostřednictvím NIP. Zvláštní zřetel na národní úrovni je věnován také dalším vybraným krajským doménám specializace, které se na národní úrovní nevyskytují.

krajská inovační platforma/KIP

Konzultační, poradní a pracovní skupina složená z klíčových regionálních aktérů/odborníků ze všech sfér v souladu s přístupem „triple/quadruple helix“ (tj. zahrnující podnikatele, zástupce VaV sféry, akademické obce a krajské správy včetně zástupců relevantních zprostředkovatelských organizací, které působí v daném kraji, např. rozvojové agentury, vědeckotechnické parky, podnikatelské inkubátory, inovační centra, a neziskových a dalších organizací), kteří zastupují jednotlivé krajské domény specializace.

Cílem krajských inovačních platforem je identifikovat zvláštnosti inovačních systémů v jednotlivých krajích, včetně existující či potenciální specializace, a doplňovat tak rozsáhlejší intervence realizované z národní úrovně.

krajská rada pro inovace/konkurenceschopnost

Řídicí orgány pro RIS3 strategii v daném kraji. Zpravidla se jedná o krajské rady pro inovace/konkurenceschopnost či jiný orgán dle zvyklostí kraje, který zastává shodnou roli v procesu RIS3, vykonává shodné funkce. V orgánu jsou zastoupeni představitelé tzv. triple/ quadruple helix, samosprávy krajské a městské, zejména metropolitních území, inovačních podniků, klastrových organizací a výzkumných organizací případně neziskových organizací.

Role krajských rad pro inovace/konkurenceschopnost se v krajích řídí místními podmínkami. Obecně se jedná o roli koordinační a doporučující, nikoliv výkonnou, ve vztahu k intervencím realizovaným v gesci či z prostředků krajských samospráv mají roli poradní.

krajská RIS3 strategie

Tematický koncepční dokument pro oblast vědy, výzkumu, vývoje, inovací a podnikání vytvořený na úrovni kraje, který schvaluje zastupitelstvo krajů. (V některých krajích tyto dokumenty nesou jiný název např. RIS3 strategie kraje, Regionální RIS3 strategie, Rozvojová /Inovační strategie apod.) V období 2014 – 2020 byly tyto krajské dokumenty vypracovány jako přílohy k Národní RIS3 strategii a měly za úkol dotvářet inovační systém na krajské úrovni. V období 2021 – 2027 nahradily krajské přílohy NRIS3 strategie Karty krajských RIS3 strategií, které tvoří Přílohu 2 – krajské karty.

krajské inovační centrum

Centrum v kraji, kde dochází ke zkvalitňování služeb podpůrné inovační infrastruktury, která vede ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit v kraji mezi vzdělávacím/výzkumným a podnikovým sektorem na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb. Tato centra mohou plnit i úlohu nositele projektu Smart Akcelerátor.

krajský EDP

Proces objevování podnikatelských příležitostí na krajské úrovni, viz definice EDP. Na krajské úrovni je EDP proces zajišťován pomocí Krajských inovačních platforem. Tyto platformy byly navázány buď na již existující pracovní skupiny, nebo byly vytvořeny nově dle domén specializace regionu či v návaznosti na stanovené horizontální priority. Krajské inovační platformy pro jednotlivé kraje jsou uvedeny v Příloze 2 – krajské karty. V platformách jsou opět zastoupeni představitelé samospráv (krajských, městských), inovačních podniků, výzkumných organizací a tvoří poradní a konzultační orgán řídicí a výkonné jednotce v oblasti generování návrhů nových intervencí na základě vydefinovaných potřeb či poskytují zpětnou vazbu.

krajský inovační (eko)systém

Systém umožňující a podporující vznik, rozvoj, šíření a implementaci inovací v souladu s krajskou inovační strategií. Zahrnují znalostní instituce (školy, výzkumné organizace), inovační firmy a klastry, podpůrné instituce a podpůrnou inovační infrastrukturu v daném kraji.

Jedná se o soubor ekonomických, politických a institucionálních vztahů, který se vyskytuje v dané geografické oblasti (kraji, regionu) a který generuje kolektivní procesy učení vedoucí k rychlému šíření znalostí a nejlepších zkušeností z praxe. Jednou z hlavních podmínek pro fungování krajského/regionálního inovačního ekosystému je existence fungujícího systému veřejného systému a vývoje, který musí mít přínos pro společnost. Dokument NRIS3 strategie reaguje ve svých specifických cílech na krajské/regionální inovační ekosystémy, které jsou základním předpokladem zlepšení prostředí pro podnikání.

krajský RIS3 developer

Člen realizačního týmu Smart Akcelerátoru, který je odpovědný za přípravu strategických intervencí/projektů a jejich zařazení do Akčního plánu krajské RIS3 strategie. Jedná se o klíčovou pozici v projektu Smart Akcelerátor.

krajský RIS3 koordinátor

Člen realizačního týmu Smart Akcelerátoru, zpravidla pracovník krajského úřadu, který spolupracuje s výkonnou jednotkou.

Hlavním úkolem krajského RIS3 koordinátora je komunikace mezi národní a krajskou úrovní RIS3 strategie, tj. primárně s MPO – oddělením S3 (zejména s Národním RIS3 manažerem), a dále též s dotčenými útvary, které jsou správci relevantních dotačních programů.

krajský RIS3 manažer

Člen realizačního týmu Smart Akcelerátoru, který je odpovědný za řízení všech aktivit Smart akcelerátoru pro rozvoj inovačního prostředí v kraji. Jedná se o klíčovou pozici v projektu Smart Akcelerátor. Hlavním úkolem krajského RIS3 manažera je koordinace příprav krajské přílohy Národní RIS3 strategie, a dále její implementace. Jeho role spočívá v podpoře krajských struktur, v budování krajských partnerství a podpoře spolupráce na úrovni kraje.

Sdílejte na sociálních sítích