Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Slovník pojmů M - Slovník pojmů

M - Slovník pojmů

Pojem

Vysvětlení

megatrendy

Rozsáhlé vývojové tendence, jež započaly v minulosti, probíhají v současnosti a budou pokračovat do budoucnosti. Pokud probíhají v celosvětovém měřítku, používá se pro ně označení globální megatrendy. Pojem „megatrend“ poprvé definoval v osmdesátých letech John Naisbitt (publikace Megatrends: Ten New Directions Transforming Our Lives, vydal Grand Central Publishing, srpen 1988, ISBN 9780446356817) jako „obecný celkový posun v myšlení nebo v přístupu ovlivňující země nebo průmyslové odvětví“. Megatrendy jsou dlouhodobé transformační procesy, které v delším časovém horizontu ovlivňují naše myšlení, aktivity, organizaci společnosti a budoucí realitu světa. Megatrend se vyvíjí dlouhou dobu, řádově desítky let, a většinou je výslednicí řady navzájem se podporujících a doplňujících dílčích trendů a hnacích sil.

mise / RIS3 mise

Nový prvek ve strategiích a politikách. Mise jsou určeny pro situace, kdy určitý problém nelze vyřešit jedním opatřením nebo působením jednoho subjektu. Mise v tomto smyslu představuje koordinovaný postup několika různorodých subjektů, soustředění sil, dostupných zdrojů a aktivit ve prospěch řešení komplexního a složitého problému, který má velký dopad na ekonomiku i životy lidí.

RIS3 mise reagují na společenské výzvy a megatrendy, které žádný stát nemůže ignorovat. Novým společenským výzvám nelze čelit izolovanými opatřeními ve formě intervencí do určité oblasti, je třeba vytvořit koordinovaný přístup, kdy k vytýčenému cíli budou směřovat promyšlené aktivity využívající synergického efektu a vícezdrojového financování. Podobně i na úrovní EU vzniklo několik misí, např. v unijním programu Horizont Evropa.

mission-oriented innovation policy

Česky „Inovační politika orientovaná na poslání“ se zaměřuje na poskytování nových řešení pro specifické celospolečenské výzvy a komplexní problémy. Jedná se o koordinovaný balíček politických a regulačních opatření specificky přizpůsobených k mobilizaci výzkumu a inovací pro dosažení společenských cílů v určitém časovém rámci. Typickým příkladem je podpora inovačních řešení pro bezpečnostní účely, reakce na hrozby globálního oteplování a klimatické změny, stárnutí populace nebo bezpečnost potravin. Přístup k takovým řešením musí být více multidisciplinární, vyžaduje širší mix technických a sociálních inovací a z toho důvodu také vyžaduje větší spolupráci mezi mnoha aktéry.

monitoring

Obecně „systematický sběr dat v určitém časovém období“. Data slouží k následné analýze a zjištění, zda prováděné aktivity slouží stanovenému účelu.

monitoring RIS3

Součást Národní RIS3 strategie za účelem zjištění stavu.  Monitorovací systém RIS3 strategie má tři hlavní účely:

- sledovat aktuální procesy transformace a odpovídajícím způsobem o nich informovat zodpovědné činitele;

- budovat a posilovat důvěru a spolupráci mezi stranami zúčastněnými na procesu transformace;

- pomáhat při zajištění odpovědnosti při tvorbě politik.

Monitorovací systém RIS3 se zaměřuje na monitoring horizontálních cílů RIS3 (vize, strategických a specifických cílů RIS3) a vertikálních (výzkumných) priorit RIS3 (domény specializace, výzkumná témata, cíle RIS3 misí). Pro monitoring jsou vytvořeny monitorovací indikátory (ukazatele, statistické veličiny aj.), které přinášejí obraz o skutečném stavu dané oblasti.

Nastavení monitoringu odpovídá základnímu požadavku na spolehlivost, proveditelnost a efektivitu nákladů daného systému. Zaměřuje se zejména na čerpání prostředků u realizovaných intervencí a naplňování věcných indikátorů strategie.

Sdílejte na sociálních sítích