Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Inovativní regiony na konferenci v Jeseníkách

Inovativní regiony na konferenci v Jeseníkách

Konference Jeseník 2
13. 11. 2022

Ve dnech 9. – 11. listopadu 2022 uspořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj konferenci s názvem Inovativní region: příležitosti a výzvy. Akce byla oficiální akcí předsednictví České republiky Radě EU a záměrně se nekonala v Praze, ale v regionu Jesenicka, které je zařazeno mezi „hospodářsky a sociálně ohrožená území“. Cílem bylo ukázat účastníkům z ČR i zahraničí, že inovace mohou pronikat i do těchto oblastí a že zde mohou přinášet mnoho pozitivních změn.

Hlavní politická diskuze probíhala 10.11.2022 v lázeňském městě Jeseník. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se panelu zúčastnil online, osobně byli přítomni hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, starostka města Jeseník Zdeňka Blišťanová a senátor a starosta města Šumperk Miroslav Adámek. V diskuzi zaznělo, že Jesenicko je symbolem zaostalého regionu, přesto soustavnými aktivitami podporujícími zlepšování života lidí se dosáhlo toho, že se sem lidé vracejí a noví se stěhují. Politici se shodli na tom, že inovace nelze zastavit, že každý region má spoustu možností, ale zároveň je třeba vzít v úvahu i jeho limity. „Nemusí být každý region Silicon Valley, ale stačí, když bude inovace přebírat a využívat“, řekl ministr Bartoš. Musí si specifikovat svoje domény specializace, identifikovat, v čem je dobrý a v čem má skrytý potenciál. Nemohou všichni dělat všechno. Hejtman Suchánek uvedl, že region musí být na inovace připravený – musí zde vznikat nové nápady, musí mít k jejich realizaci vhodnou infrastrukturu, a především tvůrčí a schopné lidi. Nezbytnou podmínkou jsou peníze, protože bez nich nelze dosáhnout výsledků ve stanoveném čase. V Olomouckém kraji je úkolem hejtmana shánět peníze a úkolem obcí je budovat prostředí, získávat lidi a stimulovat nové nápady.

Konference Jeseník 1

Na problematiku peněz zareagoval náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň, který předal starostce města Jeseník Zdeňce Blišťanové šek v hodnotě 18 mil. Kč z Národního plánu obnovy na inovační projekty Jeseníku a okolí.

V dalším bloku byly představeny příklady dobré praxe projektů, které reálně přinesly inovace do regionů. Marie Zezůlková z MMR hovořila o konceptu Smart Cities a jeho implementaci do praxe. Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, seznámil přítomné s inovacemi v kraji a cílem vybudovat celý inovační ekosystém v kraji. Významným krokem k jeho dosažení je vybudování 5 inovačních hubů v 5 spádových městech oblastech kraje (Olomouc, Jeseník, Přerov, Šumperk, Zábřeh). Tento decentralizovaný model inovačních center, na jejichž vzniku se podílejí i příslušné místní samosprávy, by měl přinést podporu inovacím blíž k lidem, kteří mají nápady a chtějí je přetvořit do podnikání. Dalším představeným zdařilým projektem byl Datový portál Královehradeckého kraje, který představili Tomáš Slezák a Štěpán Fojtík. Portál přináší přehlednou formou data z různých oblastí života kraje a získal již mnoho ocenění na tuzemském i mezinárodním poli. Zahraniční dobrou praxi prezentoval Frederick-Christoph Richters z Lucemburska v projektu Autonomní doprava na místní úrovni v City of Esch, který byl podpořen z unijního programu Horizont 2020.

Další den 11.11.2022 byl zaměřen na téma „Podnikatelsky orientovaná veřejná správa“. Koncept představil Wiktor Szydarowski, ředitel sítě ESPON, která bude ve dnech 7. – 8. prosince 2022 pořádat v Praze velkou konferenci na téma územního rozvoje a soudržnosti. ESPON realizoval pro vládu ČR studii, která měla zjistit, co zranitelné regiony potřebují a co jsou hlavní faktory úspěchu, protože i zde platí „No size fits all“ a je třeba hledat specifika a nástroje na řešení regionálních disparit. Takovým spouštěčem mohou být sociální inovace. Někdy i malá inovace posílí dosud slabou inovační kapacitu a nemusí to být vždy jen otázka peněz. Důležité je, aby řešení bylo „smart“, tedy chytré, neotřelé, nápadité. Studie zkoumá schopnosti regionů profitovat z inovací, aniž je samy produkují. Podnikatelsky orientovaná veřejná správa uvažuje tak, aby neustále hledala příležitosti k rozvoji spravovaného území, zajímala se, co lidi trápí a co by jim mohlo zlepšit život, zapojuje partnery ze soukromého i občanského sektoru a investuje do sociálních inovací. Studie ESPON bude ve větším detailu představena na zmiňované konferenci v Praze.

Do tématu podnikatelsky orientované veřejné správy přispěl i Tomáš Holinka z Národního RIS3 týmu Ministerstva průmyslu a obchodu. Svojí přednáškou o RIS3 misích jako novém nástroji řešení velkých společenských výzev přiblížil přítomným politikům přístup založený na multioborovosti, spolupráci, vícezdrojovém financování a pochopení potřeb vyvolaných velkými společenskými výzvami, které se týkají celé planety, ale i konkrétního kraje, města i jeho obyvatel. Prezentace ke stažení zde.

Závěr konference patřil dalším příkladům dobré praxe z Olomouckého kraje a z jeho venkovských oblastí.

V celém průběhu této konference rezonovalo téma inovací jako hnacího motoru rozvoje regionů. Několikrát byla zmíněna RIS3 strategie jako dobrý nástroj pro identifikaci silných a slabých regionů a určení priorit, na které se bude region zaměřovat, které bude podporovat a investovat do nich. Národní RIS3 tým bude i nadále spolupracovat s krajskými RIS3 týmy a poskytovat jim metodickou podporu.   

Sdílejte na sociálních sítích