Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Podzimní měsíce byly ve znamení jednání Národních inovačních platforem RIS3

Podzimní měsíce byly ve znamení jednání Národních inovačních platforem RIS3

NIP 2023
21. 12. 2023

V říjnu až listopadu 2023 se uskutečnila jednání všech šesti Národních inovačních platforem (NIP), aby projednaly aktuální otázky týkající se RIS3 strategie, zejména její implementace. Pozornost byla věnována zejména RIS3 misím, které jsou novým prvkem ve stanovení priorit inteligentní specializace. Na jednáních NIP byly představeny tzv. huby projektu Technologická inkubace a další zajímavá témata.

Národní inovační platformy RIS3 sdružují významné aktéry procesu objevování podnikatelských příležitostí (tzv. EDP proces) z komerčního sektoru, akademické sféry, státní správy a krajské samosprávy, tj. na principu triple helix. Členové a hosté Národních inovačních platforem sdílejí své expertní znalosti z oblasti výzkumu, vývoje, uplatňování výsledků v aplikačních odvětvích a nových trendů v inovacích. Do činnosti Národních inovačních platforem je v současnosti zapojeno cca 150 expertů z různých oblastí, každá NIP má jednoho až dva odborné garanty (v závislosti na počtu domén specializace) a jednoho tajemníka.  Národní inovační platformy se scházejí cca 2 x do roka nebo podle potřeby.

Podzimní cyklus jednání NIP měl jednotné schéma:

  • Úvod
  • Aktuální stav implementace Národní RIS3 strategie
  • Představení tematicky zaměřeného hubu
  • Téma/témata zvolená garantem nebo členem NIP
  • Různé, diskuze a závěr

O aktuálním stavu implementace Národní RIS3 informoval vedoucí oddělení S3 strategie Tomáš Holinka, případně jiný člen národního RIS3 týmu (viz  Úvodní prezentace na jednání NIP podzim 2023(433.23 KB, pdf) ). Vyzdvihl tři oblasti:

  1. zařazování misí do programů podpory VaVaI,
  2. klíčové aktivity systémových projektů a
  3. aktualizaci Přílohy 1.

Pozornost si zaslouží nový prvek v RIS3 strategii, kterým jsou mise. Vysvětlil základní principy „Mission-oriented Innovation Policy“. Zmíněna byla zejména operativní spolupráce s řídicími orgány (ŘO) programů podpory VaVaI při přípravě výzev a veřejných soutěží s parametry RIS3 formou pravidelného setkávání každý měsíc. Národnímu RIS3 týmu se postupně daří rozšiřovat programy podpory o mise, jednotlivé ŘO prvek misí postupně zařazují do nových výzev. V procesním diagramu jsou zvýrazněny fáze „Nastavení nástrojů pro implementaci“ a „Realizace VaVaI projektů“, ve kterých se nyní nacházíme. Národní RIS3 tým se věnuje zejména konzultacím s ŘO ohledně přístupu při hodnocení souladu projektů s RIS3. Po vyhodnocení prvních výzev se bude (v případě zájmu ŘO) věnovat také školení hodnotitelů, aby správně dokázali posoudit soulad projektu s misemi, případně dalšími prvky RIS3.

Před námi je fáze „Monitoring a evaluace“, která zatím není zcela ukotvena, hledáme vhodné indikátory na národní i krajské úrovni. Účastníci setkání získali podrobnější informace o dvou stávajících misích, které nyní realizujeme. V každé NIP existuje nějaká vazba tematické problematiky na některý z cílů mise. V některých programech se již podařilo prosadit napojení na naše dvě existující mise.

Co se týká budoucích prací na RIS3 misích, zaměříme na dvě oblasti: (i) zlepšení procesu přípravy a implementace misí a (ii) vydefinování nových témat pro budoucí mise. K přípravě metodiky developmentu RIS3 misí (financováno z projektu Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3 strategie 2023+) využijeme spolupráci s Joint Research Centre (JRC). Výstupy byly zpracovány do publikace „Alligning smart specialisation with transformative innovation policy“, která je k dispozici na RIS3 portálu.  Pro identifikaci nových témat pro budoucí mise připravujeme analýzu výzev v oblasti šíření inovací a digitalizace, na které pracuje TC Praha (spolufinancováno z OP TP+). Dojde k identifikaci nových celospolečenských výzev, které by mohly být řešeny prostřednictvím VaVaI, součástí bude i analýza stakeholderů. Vše se následně promítne do aktualizace Přílohy 1.

Další body programy se týkaly tematického zaměření konkrétní NIP:

NIP I. Pokročilé stroje / technologie pro silný a globálně konkurenceschopný průmysl    

  • K. Kovařčíková (CzechInvest) představila Advanced Tech & Material Hub. Projekt Technologická inkubace podpoří 250 vysoce disruptivních technologických start-upů, zájem start-upů je mimořádný. Podpora je cílena na 7 sektorů se specializovanými platformami - huby, jejich zaměření koresponduje do značné míry se strukturou NIP. Huby nabízejí start-upům nad rámec služeb BIC také síťování a další spolupráci. Smyslem a přidanou hodnotou hubu nad rámec inkubace je podpora tranzice znalostí do praxe a jejich valorizace, díky propojení 3 Helix aktérů a úsilí o vytvoření partnerství se subjekty business sféry, je nastavena spolupráce v konkrétních oblastech.
  • Reflexi NRIS3 při hodnocení projektů RIS3 se věnoval Jan Smolík, garant NIP I. Rekapituloval dosavadní fungování a přínosy NIP I pro RIS3 z pohledu aplikačních odvětví a skladby a vzájemných vazeb stakeholders. Ti často navzájem vystupují jako ,uživatelé´ výstupů jiného z odvětví/sféry 3 Helix. Specifikace VaVaI témat pro odbornou strategii NIP I byla zahájena identifikací megatrendů v jednotlivých odvětvích, včetně politických, legislativních, sociálních, uživatelských i konkurenčních atd. vlivů. Na tyto hybné síly pak odpovídají prioritní témata VaVaI v KETs, strategická témata v aplikačních odvětvích, SHUV témata i cíle RIS3 misí. Kontext RIS3 je dán národními strategiemi a prioritami a zároveň (pro oblasti NIP I) detailními strategiemi v energetice, dopravě, strojírenské technice a dalších.

    NIP1_reflexe

    Všechny tyto strategie mají širší záběr, než jen na výzkum a inovace. Pokud by tedy stát investoval do témat vytyčených strategiemi, přispěli bychom k řešení společenských výzev i k prosperitě ČR na ,makroúrovni´ – samozřejmě s určitou tolerancí k dokonalosti identifikace RIS3 témat a se zohledněním konkrétní situace, okolností. Poskytovatelé podpory VaVaI začali pracovat s číselníky RIS3, tedy s konkrétními strategickými tématy v aplikačních odvětvích, s tématy v KETs a v SHUV a také s cíli misí. Tato taxonomie i přes svou administrativní povahu výrazně podpořila vědomé zaměření projektů na RIS3 – nejen ke kterému prvku RIS3 se projekt přimyká, ale také jak silně se přimyká (příklad: bodové hodnocení k RIS3 v OP JAK). Autor projektu je tlačen k tomu, aby do žádosti o podporu konkrétně afinitu svého projektu k prvkům RIS3 (posunu v KETs či VaVaI v konkrétním strategickém tématu) popsal a zdůvodnil. Ne zcela propracované je zatím hodnocení RIS3 misí, pokud se projekt přimyká ke KETs nebo strategickému tématu, často je obsahová shoda i s tématem pro naplnění cíle mise. NRIS3 tým dosáhl toho, že ve výzvách operačních programů OP JAK a OP TAK nyní kritéria RIS3 představují 10% z celkového hodnocení, což není málo, vzhledem ke značnému přetlaku žádostí o podporu oproti zdrojům financování. RIS3 kritéria nabývají na významu i ve veřejných soutěží z národních a resortních programů, často administrovaných TA ČR. Díky tlaku EU na operační programy i díky práci NRIS3 týmu s poskytovateli podpory VaVaI se reálná implementace priorit RIS3 daří. Dobrá zpráva: RIS3 už není bezzubá!

  • V živé diskuzi k implementaci RIS3 v oblastech strojírenství a mechatroniky, energetiky, hutnictví a průmyslové chemie dále zazněly názory členů NIP I. Součka (Svaz chemického průmyslu ČR), P. Pracny (Technologické centrum Praha), J. Holoubka (Elektrotechnická asociace ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR), D. Uhlíře (zástupce krajských RIS3 manažerů) a J. Proksche (Svaz průmyslu a dopravy).

NIP II. Digital market technologies a elektrotechnika

  • Ředitel Matouš Kostlivý (CzechInvest) přednesl informace o AI hub Technologické inkubace agentury CzechInvest. Kromě základních informací o programu Technologické inkubace a samotného AI hub referoval o podpoře startupů v České republice a zmínil také činnost Investiční akademie pro startupy a investory.
  • Daniel Všetečka (MPO) následně představil Aktualizaci Národní strategie umělé inteligence v ČR z pozice ředitele Odboru Digitální ekonomiky a chytré specializace. Na začátek informoval o sedmi klíčových oblastí a samotném procesu aktualizace strategie. Následně představil vybrané výsledky veřejné konzultace k aktualizaci, které se mezi 28. červnem a 20. srpnem zúčastnilo celkem 517 respondentů. Názory zástupců z řad široké veřejnosti, veřejné i soukromé sféry a neziskových organizací byly reflektovány při aktualizaci Národní strategie umělé inteligence. Na závěr uvedl informace o struktuře a aktualizovaných klíčových oblastí strategie.
  • Následovala prezentace vládního zmocněnce pro kvantové technologie a ředitele výzkumného centra Nové Technologie Západočeské univerzity v Plzni Petra Kavalíře a prorektorky pro rozvoj a strategie ČVUT v Praze Veroniky Kramaříkové o oblasti kvantových technologií. Prezentace byla zahájena informacemi o první kvantové revoluci a pokračovala výčtem třech stěžejních oblastí: kvantové výpočty a simulace, kvantové informace, kvantové senzory a metrologie. Část vystoupení Petr Kavalíř věnoval i vývoji kvantových technologií, investicím do jejich vývoje nebo vzděláním v oblasti těchto výjimečných technologií. Součet financování kvanta je v tuzemsku v současnosti celkem 1,13 mld. Kč. Na závěr také uvedl některé příklady velkých výzkumných a vývojových projektů v ČR. Zmínil, že na začátku roku 2024 by měly být pohromadě veškeré potřebné podkladové materiály pro novou národní strategii pro kvantové technologie.
  • Na závěr setkání o aktuálních otázkách diskutovali např. Martin Duda (VŠB), Petr Pracna (TC Praha), Lenka Švejcarová (TC Praha), Miroslav Bárta (Astronomický ústav AV ČR), Jiří Jelínek (JČU), Vít Lédl (Ústav fyziky a plazmatu AV ČR), Jan Proksch (Svaz průmyslu a dopravy ČR), Jaroslav Řeháček (UPOL), Jana Drbohlavová (JIC) a další.

NIP III. Doprava pro 21. století

  • Jana Klementová (Plzeňský kraj) představila příklady aktivit RIS3 týmů v krajích, akční krajských RIS3 strategií a způsob, jak je oblast výzkumu, vývoje a inovací v dopravě akcentovaná v samotných krajských RIS3 strategiích.    
  • Zdeněk Lokaj (ČVUT v Praze) – odborný garant NIP III seznámil účastníky jednání s nejnovějšími trendy v oblasti nízkoemisní mobility (nová paliva: vodík, syntetická paliva; baterie a bateriové systémy; Electronic Traffic Regulations; městská mobilita a sdílení kapacit (city-hub); zahrnutí vodní dopravy do systému dopravní obslužnosti měst) a dále pak s trendy v oblasti autonomní mobility (rozvoj C-ITS a nových služeb; větší utilizace 5G technologií a služeb; digitalizace a data value chain – mobiltní data, sdílení a výměna dat; propojení vehicle-platooning do řízení dopravy a antikolize; cloud/edge computing v last-mile (semi)autonomních systémech; software-defined vehicles; AI a ML technologie pro CCAM apod.) Diskuze vznesla téma zaměřené na problematiku autonomní dopravní infrastruktury, problematiku kooperace autonomních vozidel a autonomní dopravní infrastruktury.
  • Ondřej Mirovský (TC Praha) – odborný garant NIP III pro letectví a kosmonautiku představil posluchačům obecné trendy v této oblasti. Zejména skutečnost, že se jedná o rostoucí high-tech sektor s nutností mezinárodní spolupráce. Tato oblast má vysokou přidanou hodnotu a velikou investiční návratnost. Současná společnost prokazuje vysokou závislost na SPACE technologiích (příklad: COPERNICUS, GALILEO: tlak na aplikace – mobilitu, IT, monitoring životního prostředí). Bezpilotní systémy (drony) a U-Space vykazují dynamický vývoj s tlakem na miniaturizaci, výdrž, lepší senzoriku a akceschopnost. Obdobně je tomu u technologií pro malé družice a vertikální konstelace, kdy neustále roste poptávka po datech pro veřejné, soukromé a vojenské/obranné využití, hledání nových cest pro levnější, regionální použití (příklad: HAPS = High-Altitude Pseudo-satellite). Diskuze k tomuto tématu potvrdila, že poptávka po HAPS je zejména v oblasti bezpečnostních sborů a krizového řízení. Jedná se o zajímavý nástroj pro dočasné pokrytí určitého území mobilním signálem nebo jinými komunikačními jednotkami. Věc z pohledu bezpečnosti státu klíčová

NIP IV. Péče o zdraví, pokročilá medicína

  • V úvodní části setkání prezentovala členka NRIS3 týmu D. Vránová (MPO) aktuální situaci v oblasti implementace Národní RIS3 strategie a následně se rozvinula rozsáhlá tematická diskuse. Zejména Mise Posílení odolnosti společnosti proti bezpečnostním hrozbám, jak zdůraznil garant NIP IV, O. Slabý (AZV ČR), se bezprostředně týká také MZ ČR a naší NIP IV.
  • R. Samek (CzechInvest) v dalším bloku  Tech4Life hub/mapování inovačních infrastruktur(915.28 KB, pdf)  představil informace o biotech inkubátorech, akcelerátorech a vědeckotechnických parcích ve Skandinávii. Dále referoval o aktivitách inovačního hubu Tech4Life, který je zaměřený na projekty pro zachování a ochranu života a zabývá se mimo jiné biotechnologiemi, medicínskými přístroji a dalšími oblastmi inovací. Počátkem roku 2024 bude jmenován nový ředitel/ředitelka Tech4Life hubu. Dále seznámil účastníky setkání s mapováním inovačních infrastruktur, z nějž vyplynul jejich aktuální stav a nedostatek vhodných laboratorních prostor, vhodných prostorů pro vývoj a výrobu léčiv, a také prostor pro vývoj a výrobu chemikálií pro výzkum v ČR.
  • V průběhu celého setkání přispívali v obou hlavních blocích svými informacemi, reakcemi nebo komentáři další členové NIP IV, například R. Bízková (ISFOR), M. Hajdúch (IMTM UPOL), E. Janouškovcová (CTT MUNI) nebo D. Antropiusová (CIRI HK).

NIP V. Kulturní a kreativní odvětví

  • M. Mentelová (Czechinvest) představila Creative Hub, což je součást projektu Technologická inkubace (viz  Prezentace M. Mentelová Creative Hub(3.01 MB, pdf) ) na podporu startupů. Projekt jim nabízí nejen finanční prostředky, ale také technickou podporu, odborné znalosti, poradenství, prostory, asistenci na míru, propojení do mezinárodních sítí a průmyslových odvětví a také síť startupů. Představila aktivity Czechinvest pro KKO. Kromě inkubace startupů je to např. soutěž Creative Business Cup, kde jsme byli velmi úspěšní – český startup Nebesys vyhrál poslední ročník mezinárodního finále této soutěže, takže máme nejkreativnější startup na světě. Národní finále Creative Business Cup se bude konat příští rok v březnu v Liberci.
  • Odborný garant NIP KKO Lukáš Trčka (TIC Zlín) vystoupil se zásadním příspěvkem Kreativní myšlení jako nástroj ekonomiky založené na RIS3, v němž členům NIP představil aktuální trendy na trhu práce a požadavky na změny ve vzdělávání (viz  Prezentace L. Trčka Kreativní myšlení(2.03 MB, pdf) ). Z Future of Jobs reportu (Světové ekonomické fórum) vyplývá, že technologické firmy poptávají u nových zaměstnanců nejvíce kreativní myšlení a analytické schopnosti. Lze předpokládat, že v budoucnu bude růst poptávka po kreativních dovednostech a umělé inteligenci. Důležitá je i oblast odolnosti, zejména psychické. Užité umění a kreativita bude to poslední, co bude nahrazeno AI. Měli bychom proto iniciovat změnu vzdělávacího systému tak, aby stimulovat kreativitu budoucí generace. Je na to nyní vhodná příležitost, protože v krajích se nyní budou připravovat nové Dlouhodobé záměry pro vzdělávání v regionálním školství. Kreativita proniká i do exaktních věd, které jsou zvyklé na „jedno zadání – jeden výsledek“. Toto myšlení je mimo jiné i příčinou toho, že absolventi těchto škol jsou velmi málo podnikaví a málo samostatní. Mělo by být naší snahou začlenit do obsahu vzdělávání technických a exaktních oborů i prvky kreativity.
  • V bodě Různé přednesli aktuální informace Adam Dvořák (Ministerstvo kultury), Zuzana Sedmerová (Czechtrade), Marcel Kraus (Kampus Hybernská), Michaela Trnková (Asociace českého průmyslového designu), Roman Berka (Institut intermédií ČVUT). V diskuzi vystoupila řada členů a hostů NIP např. Jakub Bakule (Kreativní Praha), Rut Bízková (ISFOR), Hana Kosová (CTTP UK), Hana Křížková (UTB), Veronika Maříková (MŠMT).
NIP V KKO

NIP VI. Udržitelné zemědělství a environmentální aplikační odvětví

  • Filip Krůta (Czechinvest) představil EcoTechHub, který je součástí projektu Technologická inkubace pod záštitou agentury Czech Invest. Cílem projektu Technologická inkubace je podpořit a rozvíjet start-upové ekosystémy v sedmi technologických doménách. V letošním roce EcoTech Hub se stal také součástí NIP VI. „Udržitelné zemědělství a aplikační enviromentální odvětví“. Hlavními oblastmi EcoTech Hub jsou: Baterie a obnovitelné energetické zdroje; Inteligentní distribuované energetické systémy; Cirkulární ekonomika; Udržitelné technologie v průmyslu; Odlehčené a udržitelné materiály; Průmyslová chemie.
  • Odborný garant NIP VI. „Udržitelné zemědělství a aplikační enviromentální odvětví“ Jan Nedělník (VÚPT) představil přítomným členům především náplň domény specializace DS 08 „Zelené technologie, Bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje“.  Vyzdvihl obzvláště strategické téma VaVaI v aplikačním odvětví této domény - Bioekonomiku, jako téma budoucnosti, téma, které na základě RIS3 strategie bylo propsáno i do programu Země II, téma, které je a bude propagováno v krajích i z hlediska RIS3 strategie. Dále pan Nedělník uvedl několik příkladů dobré praxe spolu s příklady hodnotových řetězců v rámci oblasti bioekonomiky. Přítomné informoval o založení BIOEAST HUB CZ, který bude přispívat k dalšímu rozvoji bioekonomiky v ČR. Na závěr svého vystoupení pan Nedělník pozval členy NIP VI. na Národní bioekonomický kongres, který se vůbec poprvé uskutečnil v ČR. Tisková zpráva z Národního bioekonomického kongresu za NRIS3 strategii je uveřejněna zde.
  • V diskuzi vystoupila Hana Gabrielová za Český konopný klastr, která podala dotaz ohledně existence strategie pro Bioekonomiku. Pan Nedělník na to reagoval, že je již vyvinutá snaha o prosazení této strategie.
  • Odborný garant za doménu specializace Inteligentní sídla Viktor Beneš (ČVUT) představil aktuální trendy v oblasti Smart Cities. Zde dominuje nadále téma klimatických změn a nutnost zajištění adaptability a hospodaření s přírodními zdroji.
  • V oblasti energetiky je nejvíce skloňovaná lokální a komunitní energetika, zejména tzv. plusové čtvrti. Energeticky plusové čtvrti neboli „PEDy“ (Positive Energy District – PED) jsou Evropskou unií označovány jako klíčové řešení na cestě k udržitelnějším a energeticky úspornějším městům.
  • Garant zmínil také aktuálně často skloňovaný Nový evropský Bauhaus (NEB). Jedná se o iniciativu Evropské komise zaměřenou na spojení designu, udržitelnosti a inkluze. V rámci této iniciativy už EK podpořila několik lighthouse projektů, NEB se propisuje také do národních programů.
  • V oblasti mobility rezonují aktuálně témata: 15minutové město (zaměření na zklidnění individuální automobilové dopravy, zvyšování důrazu na aktivní mobilitu, pěší a cyklo dopravu), autonomní mobilita, e-mobilita (různorodost dopravních módů), interoperabilita (využití 5G sítí v městských systémech, propojování, multiagentní systémy), Garant zmínil také městy stále více využívaný dynamický svoz odpadu nebo dynamický ceník on-street parkování.
  • V neposlední řadě bylo zmíněno také inovativní komplexní řešení v podobě digitálních dvojčat.

Sdílejte na sociálních sítích