Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů D06d Podniky v Česku analyzující Big Data

D06d Podniky v Česku analyzující Big Data

Dostupné územní třídění (členění)

ČR, EU

Časová řada

2019 ČSÚ

2017-2023 Eurostat

Zdroj dat

ČSÚ, EK

Podniky a další instituce vnímají zásadní roli velkých dat a jejich analýzy pro jejich obchodní aktivity a strategické plánování. Může jít např. o identifikaci faktorů, které ovlivňují rozhodnutí zákazníků o nákupu. Informace získané analýzou Big Data tak mohou firmám pomoci zlepšit jejich fungování, zajistit lepší konkurenceschopnost a růst jejich výnosů. Podrobnosti k metodice sběru, zpracování dat a tvorbě indikátoru jsou uvedeny zde.

Analýze Big Data, tedy dat obrovského obsahu vznikajících prakticky nepřetržitě z nejrůznějších elektronických činností nebo záznamů, se v roce 2019 věnovala necelá desetina firem v ČR. Big Data analyzují především velké podniky s více než 250 zaměstnanci (25 %). Z hlediska odvětví nejvíce Big Data analyzují firmy působící v oblasti ICT, zejména pak odvětví tvorby programů a vysílání (přenos dat, která jsou součástí rozhlasového a televizního vysílání, zpravodajství apod.) a reklamy a průzkumu trhu, nebo firmy z odvětví doprava a skladování, nejčastěji vyzvedávání, doprava a doručování zásilek. V případě zpracovatelského průmyslu je analýza velkých dat často využívána firmami působícími v chemickém a farmaceutickém a automobilovém průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků (viz Dashboard D1).

The Digital Economy and Society Index (DESI)

Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[1]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do zprávy o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU.

Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[2], pak platí, že analýzu velkých dat využívá v ČR 9,1 % podniků. Tato hodnota je poměrně hluboko pod průměrem EU (14,2 % podniků) a na pomyslném srovnávacím žebříčku mezi silnými inovátory EU se ČR nachází na třetím místě od konce (viz Dashboard D2).


[1] Odkaz: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi

[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2023: Irsko, Lucembursko, Rakousko, Německo, Kypr a Francie.

D1 D06d Podniky v Česku analyzující Big Data

D2 DESI 2023 Digitální transformace firem (big data)

Sdílejte na sociálních sítích