Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů M02C0206 Podíl obyvatel, kteří se cítí v místě svého bydliště bezpečně po setmění

M02C0206 Podíl obyvatel, kteří se cítí v místě svého bydliště bezpečně po setmění

Dostupné územní třídění (členění)ČR
Časová řada2018 - 2023
Zdroj datCVVM, SOÚ AV ČR

Indikátor M02C0206 Podíl obyvatel, kteří se cítí v místě svého bydliště bezpečně po setmění ve vybraných letech představuje výsledky šetření, kde respondenti byli dotazováni na pocit bezpečí, a to v rámci celé ČR a v místě bydliště, a zároveň byli tázáni na spokojenost s prací policie. Ják uvádí CVVM v otázce, kde dotázaní spontánně zmiňují, jaké obavy pociťují, došlo v posledních letech k výraznému poklesu zmínek tématu „kriminalita, bezpečnost“, tak jde nepochybně o tématiku, která ve veřejném prostoru rezonuje. Indikátor ukazuje, zda a v jaké míře se v místě svého bydliště cítí tázaní bezpečně. Vývoj názorů se sleduje od roku 2002.

Dle výsledků tázání se v současné době v České republice cítí bezpečně více než čtyři pětiny občanů (82 %), v tom 24 % „rozhodně ano“ a 58 % „spíše ano“. Naopak pocit bezpečí v ČR nezažívá necelá pětina veřejnosti (18 %), z toho „14 % „spíše ne“ a 4 % „rozhodně ne“. Během dvaceti let, kdy je pocit bezpečí v České republice sledován, počet lidí, kteří se cítí rozhodně nebo spíše bezpečně, velmi významně vzrostl (ze 45 % na 82 %). V prvních letech se pocit bezpečí postupně zvyšoval, mezi roky 2006 až 2014 se pak hodnocení téměř neměnilo, k dalšímu nárůstu došlo mezi lety 2014 a 2017 a v období od roku 2017 se podíl občanů, kteří se v ČR cítí bezpečně, pohyboval na hranici čtyř pětin, případně mírně nad ní Oproti minulému šetření z konce roku 2022 nedošlo k žádné statisticky významné změně.

Pokud dotázaní vypovídají o pocitu bezpečí v místě bydliště, je podíl kladných odpovědí dokonce ještě vyšší v porovnání s hodnocením bezpečnosti v celé České republice (82 % v rámci ČR, 91 % v místě bydliště). Znění otázky je: „Řekněte mi prosím, cítíte se bezpečně a) v naší republice celkově, b) v místě Vašeho bydliště?“ Situace v obci je hlavně výrazně častěji hodnocena odpovědí „rozhodně ano“ (tuto odpověď aktuálně zvolilo 43 % dotázaných), a to po celé sledované období. Odpověď, že se cítí spíše bezpečně, pak v aktuálním výzkumu uvedla téměř polovina dotázaných (48 %). Pocit bezpečí naopak v místě svého bydliště nemá jen necelá desetina občanů (9 %), z toho 7 % „spíše ne“ a 2 % „rozhodně ne“. V porovnání s minulým výzkumem z konce roku 2022 se v této oblasti situace nijak nezměnila a rozložení názorů veřejnosti na tuto otázku je tak od roku 2017 v podstatě stabilní.

Výrazně méně bezpečně se cítí lidé se špatnou životní úrovní, pocit bezpečí rovněž mírně klesá s věkem, a naopak mírně roste se stupněm dosaženého vzdělání. Na pocit bezpečí v místě bydliště má rovněž vliv velikost obce a je vyšší v nejmenších obcích do 2 tisíc obyvatel.

Zdroj: CVVM, SOÚ AV ČR

D1 M02C0206 Podíl obyvatel, kteří se cítí v místě svého bydliště bezpečně po setmění

Sdílejte na sociálních sítích