Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů B03 Institucionální výdaje státního rozpočtu na VaVaI

B03 Institucionální výdaje státního rozpočtu na VaVaI

Dostupné územní třídění (členění)

ČR

Časová řada

2014-2021

Zdroj dat

ÚV ČR

Strukturu návrhu rozdělení výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace stanovuje Rada pro výzkum, vývoj a inovace a rozesílá ji správcům rozpočtových kapitol, kteří zpracují návrh výdajů na výzkum, vývoj a inovace svých kapitol tak, aby přednostně zajistili plnění projektů zahájených v předchozích letech a dalších závazků.

Návrhy předkládají správci rozpočtových kapitol Radě pro výzkum, vývoj a inovace, která je s nimi v dohodovacím řízení projedná.

Výsledný návrh výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace, jejich rozdělení a střednědobý výhled podpory výzkumu, vývoje a inovací předkládá vládě Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Po projednání ve vládě ho Ministerstvo financí zapracuje v souladu s rozpočtovými pravidly do návrhu zákona o státním rozpočtu.

Podrobnosti k metodice sběru a zpracování dat jsou uvedeny zde.

V publikovaném dashboardu B03 je zobrazena časová řada, která ukazuje výdaje na VaVaI dle jednotlivých rozpočtových kapitol, typu výdajů a typu zdrojů.

Z grafu vyplývá, že nejvyšší institucionální výdaje státního rozpočtu na VaVaI jsou dlouhodobě vydávány na MŠMT (v roce 2021 to bylo cca 10 mld. Kč). Další v pořadí je Akademie věd ČR (v roce 2021 to bylo cca 6,95 mld. Kč). Ostatní instituce následují se značným odstupem (v roce 2021 to bylo cca 720 mil. a méně Kč).

Pokud se zaměříme na účelové výdaje, na špici se dlouhodobě střídavě pohybují TA ČR, GA ČR a MŠMT (v roce 2021 to bylo cca 5,28 mld. Kč, 4,39 mld. Kč a 4,34 mld. Kč).

Z pohledu zahraničních zdrojů je pro ČR významná podpora VaVaI pro MŠMT a MPO (v roce 2021 to bylo cca 5,2 mld. Kč a 2,89 mld. Kč).

B03 Institucionální výdaje státního rozpočtu na VaVaI

Sdílejte na sociálních sítích