Přejít k hlavnímu obsahu

Technologicky vyspělá a bezpečná doprava

Štítky

doprava
5_Technotransport

 

Cílem domény specializace Technologicky vyspělá a bezpečná doprava je zvýšit spolehlivost a bezpečnost automobilové, letecké i železniční dopravy a provozu na dopravních komunikacích.

 

 

Doména je zařazena do tematické oblasti Doprava pro 21. století.

T Doprava

Proč patří technologicky vyspělá a bezpečná doprava mezi priority RIS3?

  • Doprava čelí zásadním změnám v důsledku změny chování obyvatelstva. Nároky na přepravní kapacity a využívání dopravy se zvyšují, zaváděním inovací se budou moci uspokojovat efektivněji
  • Světové trendy vedou k autonomnímu využívání různých dopravních prostředků, čímž rostou požadavky na zajištění jejich bezpečnosti a odstranění bariér akceptace nových způsobů dopravy.
  • Technologie pronikají do všech oblastí dopravy, jedná se především o umělou inteligenci, zpracování signálů a jejich automatizované zpracování, a další. 

Aplikační odvětví v tematické oblasti

Tematická oblast Doprava pro 21. století zahrnuje tři aplikační odvětví:

  • Automotive se zabývá vývojem, výrobou, marketingem, prodejem, údržbou a likvidací silničních a terénních motorových vozidel a jejich příslušenství. Pro účely RIS3 strategie tento sektor zahrnuje silniční a terénní osobní a nákladní vozidla, autobusy, elektrobusy a trolejbusy.
  • Letecký a kosmický průmysl se orientuje na výzkum a inovace leteckých komponent, jako jsou letecké motory (turbíny), náběžné hrany, kompresory, kola, brzdy apod., i na strukturu letadel (design) a jejich konstrukci. Další významnou oblastí VaV jsou technologie a materiály používané při výrobě letadel (například přesné odlévání, kompozitní materiály, povrchy a jejich zpracování apod.).
  • Drážní doprava se zabývá výzkumem a inovacemi lokomotiv a drážních vozidel (včetně tramvají) a jejich komponent (sedadla, motory, nápravy, podvozky, dveře apod.).
AO Doprava

Strategická témata výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích

Autonomní mobilita

Strategické téma „Autonomní mobilita“ pokrývá širokou oblast technických, systémových a společensko-ekonomických aspektů, které jsou s dalším rozvojem trendu autonomní mobility spojené. Související aktivity VaVaI a podpora inovací v tomto strategickém tématu přispěje k urychlení přechodu z vývojové do implementační fáze a umožní posílit konkurenceschopnost ČR v této oblasti, která bude v dalším rozvoji dopravy klíčová. Přínosy, které jsou s postupným zaváděním vozidel s pokročilými asistenčními systémy do provozu spjaty, spočívají především ve zvýšení bezpečnosti provozu, zlepšení dopravní obslužnosti a přístupnosti dopravy, resp. služeb a konceptů zaměřených na uživatele a životní prostředí. Součástí strategického tématu je i rozvoj v oblasti drážní dopravy s využitím k autonomních systémů, případně v dalších druzích dopravy (vodní doprava). Prostřednictvím spolupráce výzkumných institucí a soukromého sektoru lze dosáhnout pokroku v této oblasti a posilovat také budování expertních kapacit, které přinášejí výsledky přispívající k rozvoji systémových řešení i komercionalizaci technologických výstupů

Bezpilotní systémy (drony) a U-Space

Oblast bezpilotních systémů (dronů) a souvisejících služeb je dynamicky se rozvíjejícím sektorem, což přináší řadu potenciálních přínosů, výzev a na druhou stranu i společenských rizik. Využití lze přitom spatřovat v soukromém i veřejném sektoru. Vývoj technologií, postupů a infrastruktury a vytváření optimálního prostřední pro pokročilý a efektivní provoz dronů v ČR, včetně služeb U-Space, umožní využít plně potenciál, a přitom získat nástroje ke kontrole rizik. Současně umožní ČR a jejím subjektům, aby byly konkurenceschopné v evropském a globálním kontextu. To může mít významný celospolečenský a ekonomický přínos

Technologie pro družice a vertikální konstelace

Oblast kosmických technologií a aplikací prochází v posledních několika letech dramatickým rozvojem. Prudce se zvyšující poptávka po družicových datech a službách akcelerovala nástup soukromých investic do kosmických aktivit a dala tak celému odvětví úplně novou dynamiku. Faktorů je nepochybně více, vč. snižujících se nákladů na start družic, rychle rostoucí výkon a celkový vývoj v ICT, miniaturizace, vývoj technologií. Kromě rapidního zájmu uživatelů ze soukromé sféry setrvale roste i zájem státních institucí a to např. v oblastech jako je družicová telekomunikace, družicová navigace a pozorování Země. Současně se zvyšujícím se počtem zejména malých družic na oběžné dráze se také objevuje trend neorbitálních platforem do vysoké atmosféry (HAPS), které mohou obsloužit území velikosti menšího regionu. Malé družice i HAPS jsou perspektivní technologie s vysokou mírou potenciálu komercializace, které navíc mohou ve vzájemné kombinaci (tzv. vertikální konstelaci) přinést ještě zajímavější a žádanější řešení.

Str_tema ilus Tech vys doprava

Klíčové umožňující technologie v doméně Technologicky vyspělá a bezpečná doprava

V této doméně se uplatní zejména tyto klíčové umožňující technologie. Každá z nich může být využita k inovacím ve všech aplikačních odvětvích řadících se do této domény, ale i do dalších oblastí.

Konkrétní témata výzkumu a inovací klíčových umožňujících technologií v této doméně je možno získat v Příloze 1 Národní RIS3.

Podrobnější obecné informace o klíčových umožňujících technologiích naleznete zde.

Témata společenských, humanitních a uměleckých věd v doméně Technologicky vyspělá a bezpečná doprava

V této doméně se budou zkoumat a rozvíjet tato témata SHUV: 

  • Výzkum vzájemných vztahů mezi společností, technologiemi a inovacemi
  • Řešení společenských výzev 21. století spojených s nově se rozvíjejícími technologiemi
  • Bezpečnostní výzkum

Podrobnější obecné informace o tématech společenských, humanitních a uměleckých věd je možno získat zde.

Národní inovační platforma Doprava pro 21. století

Národní inovační platformy jsou pracovní skupiny, v nich se v praxi uskutečňuje proces objevování podnikatelských příležitostí – EDP.

Doména Technologicky vyspělá a bezpečná doprava je předmětem diskuzí v Národní inovační platformě III - Doprava pro 21. století, kde se setkávají zástupci podnikatelské, výzkumné a veřejné sféry, což je známý model tzv. Triple helix.

Na koho se obrátit:

Silueta M

Odborný garant Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Zdeněk Lokaj, Fakulta dopravní ČVUT v Praze, lokaj@fd.cvut.cz

 

Silueta M

Odborný garant Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Ondřej Mirovský, Technologické centrum AV, mirovsky@tc.cz

 

Silueta M

Tajemník Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Jan Bilík, MPO ČR, bilik@mpo.cz

 

 

Dokumenty ke stažení

Sdílejte na sociálních sítích