Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Priority Mise a společenské výzvy Obecně o misích v RIS3

Obecně o misích v RIS3

Teoretická východiska

Potřeba reagovat na komplexní sociální, environmentální a ekonomické výzvy se v současnosti neustále zvyšuje. Zásadní geopolitické změny, růst ekonomického napětí, pandemie CoV-19, civilizační choroby a stárnoucí populace stejně jako problémy klimatu či překotný vývoj technologií zasahujících i do soukromí lidí a měnící způsoby jejich práce i komunikace, ukazují na potřebu systematického výzkumu těchto procesů, včetně jejich lidských a společenských dimenzí, s cílem zajistit podmínky pro adekvátní a účinnou reakci. Nejen na úrovni EU probíhají debaty a aktivity směřující k významnější orientaci výzkumu a inovací na řešení těchto hrozeb. Stále častější jsou v tomto kontextu i debaty o přínosech výzkumu pro potřeby společnosti a pro zvyšování kvality života lidí. Významný přínos mohou mít v tomto ohledu společenské a humanitní vědy, jejichž posláním je především zkoumat systémové předpoklady, zdroje a nástroje společenské odolnosti vůči výzvám či krizím různé povahy. V jádru stojí nutnost komplexního poznání vztahů a procesů, které společnost jako celek posilují (a působí tedy preventivně) ve schopnosti řešit krizové, nenadálé či ohrožující situace.

Je proto nutné poznávat, jaké vzorce individuálního a kolektivního jednání se ve společnosti uplatňují a jak ovlivňují různé politiky, event. formují nejrůznější ochranné nebo transformační mechanismy. Výzvy a procesy, jež zasahují a budou zasahovat do života společnosti v 21. století, je nutno chápat rovněž z hlediska jejich dopadů na lidskou psychiku, společenskou soudržnost a mezilidské vztahy vůbec. Právě působení v těchto oblastech se výrazně promítá do charakteru vládnutí i formulace konkrétních politik a významně tak ovlivňuje možnosti implementace jakékoli rozvojových strategií a úspěšnost jejich působení.

Politika podpory výzkumu a inovací na evropské úrovni se zaměřuje stále více na tzv. „mission-oriented innovation policy,“ to znamená politiku, která orientuje veřejné i soukromé investice na specifické cíle a mise. Klíčovou charakteristikou tohoto pojetí inovační politiky je též zdůraznění role, kterou mohou významné společenské výzvy hrát v tvorbě nových (lokálních i globálních trhů) a v podpoře konkurenceschopnosti jednotlivých států či regionů.

Společenské výzvy lze tedy brát nejen jako hrozby ohrožující kvalitu života lidí, ale i příležitost k jejímu zlepšení. Mission-oriented innovation policy velice dobře zapadá do konceptu RIS3. Reakce na klíčové společenské výzvy a megatrendy jsou proto též součástí priorit Národní RIS3 strategie 2021–2027. Témata v rámci této oblasti jsou součástí témat sektorového a technologického charakteru, která Národní RIS3 strategie vytyčuje jako prioritní.

Začlenění misí do RIS3

Společenské výzvy relevantní pro RIS3

V pilíři Národní RIS3 strategie orientovaném na společenské výzvy a megatrendy dostanou investice jasný směr – budou orientovány na řešení vybraných společenských výzev. Základním cílem pilíře je generovat řešení specifických potřeb ČR a EU, které ze společenských výzev a megatrendů plynou. Pilíř je též postaven na dopředném pohledu se snahou využít existující i budoucí příležitosti související se společenskými výzvami a technologickými trendy pro udržitelný rozvoj společnosti, další ekonomický rozvoj a zlepšení kvality života lidí, zajištění vnitřní i vnější bezpečnosti a překonávání potenciálních konfliktů a krizí v kontextu celé Evropské unie a její resilience.

Obzvláště relevantní se ukazují být v současné době i výhledu výzvy a trendy, které se ve svých důsledcích dotýkají všech oblastí života společnosti a jsou vysoce relevantní pro ekonomický rozvoj i konkurenceschopnost členských států EU, včetně ČR.

Česká republika stejně jako celá Evropská unie a zbytek světa hledá cesty k opětovnému nastartování ekonomiky a společenského rozvoje, což by v důsledku vedlo ke zlepšení kvality života. Vlády hledají recepty nejen na zvýšení konkurenceschopnosti podnikatelského sektoru a jeho ekonomické prosperity, ale také na zlepšení celkového životního a podnikatelského prostředí včetně veřejných služeb. Schválená Národní RIS3 strategie 2021+ (NRIS3) předpokládá vznik tzv. RIS3 misí. Jedná se o priority NRIS3, které budou orientovány na řešení společenských výzev a budou svým nastavením odpovídat „mission-oriented innovation policy“, která je v současné době trendem, jímž se ubírají politiky podpory výzkumu a inovací jak na úrovni EU, tak v mnohých dalších vyspělých zemích.

Připravované RIS3 mise by měly zejména:

  • Zaměřit VaVaI v ČR na řešení vybraných společenských výzev, především na udržitelnost.
  • Provázat témata napříč doménami specializace, podnítit spolupráci napříč Národními inovačními platformami/sektory, podporovat interdisciplinaritu.
  • Zapojit další zajímavé aktéry do RIS3, aktivovat stávající aktéry zejména v EDP, včetně poskytovatelů podpory.
  • Mít vazbu na mise v Horizon Europe a na European Green Deal, které představují velkou příležitost pro český VaVaI a rozvoj ČR.
  • Mít konkrétní, měřitelné cíle dosažitelné prostřednictvím VaVaI.

Mise mají formu tematických priorit Národní RIS3 strategie, tzn. postavení shodné jako domény specializace. Jedná se o nový prvek v implementaci strategie inteligentní specializace v ČR, jehož prostřednictvím bude možné reagovat na společenské výzvy a přispívat tak k naplnění mj. Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), k nimž se ČR na půdě OSN přihlásila. Reagují na megatrendy a společenské výzvy poslední doby, které žádný stát nemůže ignorovat. Je třeba se připravit na omezenou dostupnost přírodních zdrojů, negativní vliv klimatické změny, globální oteplování, rostoucí a stárnoucí populaci na planetě a s tím související požadavky na dopravu, zdravotnictví, vzdělávání bezpečnost a další statky. Těmto novým společenským výzvám nelze čelit izolovanými opatřeními ve formě intervencí do určité oblasti, je třeba vytvořit koordinovaný přístup, kdy k vytýčenému cíli budou směřovat promyšlené aktivity využívající synergického efektu a vícezdrojového financování.

V prosinci 2022 byla schválena aktualizovaná verze 5 Přílohy 1 NRIS3, kde je detailněji rozpracován obsah prvních dvou RIS3 misí:

M01 Zefektivnění materiálové, energetické a emisní náročnosti ekonomiky

M02 Posílení odolnosti společnosti proti bezpečnostním hrozbám

V Příloze 1 jsou kromě zaměření obou misí a úvodního popisu cílů pro jejich naplnění nyní popsány i okruhy témat VaVaI relevantní ke každému z cílů misí a nastíněny základní obrysy jejich implementace.

Sdílejte na sociálních sítích